Άνετο πέρασμα είχε ο Εργοτέλης από το Δημοτικό Στάδιο Μοιρών, καθώς κέρδισε την τοπική ομάδα με το ευρύ σκορ 0-3, κάνοντας το 2 στα 2, ενώ υπενθυμίζουμε ότι την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος είχε ρεπό.

Οι ποδοσφαιριστές του Μηνά Πίτσου, δουλεύοντας όλη την εβδομάδα για τον χθεσινό αγώνα, μπήκαν στο γήπεδο απόλυτα συγκεντρωμένοι, μην αφήνοντας την αντίπαλη ομάδα να αμφισβητήσει την κυριαρχία τους, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γυφτάκης, έπειτα από ωραία προσπάθεια, έκοψε στον Ντίσα, ο οποίο με ωραίο πλασέ, έκανε το 0-1 και μετέφερε το άγχος στην αντίπαλη ομάδα. Από εκεί και πέρα, η ομάδα μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, είχε την κατοχή και προσπαθούσε να απειλήσει ξανά το αντίπαλο τέρμα, κερδίζοντας κάποια κόρνερ και κάποια φάουλ, έξω από την περιοχή.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Κεφαλούκος, με ωραία ενέργεια στο χώρο του κέντρου και πάσα στη πλάτη της άμυνας των Μοιρών, "έβγαλε" τον Ταγγίνη μόνο του απέναντι στον τερματοφύλακα, τον οποίο ντρίμπλαρε και έκανε το 0-2, μπροστά σε κενή εστία, κάνοντας ευκολότερη τη συνέχεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας συνέχισε να απειλεί και στο 55', με τρόπο αντίστοιχο του δεύτερου γκολ, αυτή τη φορά ο Ντάγια, έβγαλε μόνο του τον Ταγγίνη στην πλάτη της άμυνας των αντιπάλων, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 0-3, σκορπώντας ενθουσιασμό στους φίλους του Συλλόγου που γέμισαν την κερκίδα του γηπέδου των Μοιρών.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το ντεμπούτο του Κολομβιανού μεσοεπιθετικού Gonzalez, τον οποίο στο 79ο λεπτό αντικατέστησε ο Κουντούρης, αθλητής από τις Ακαδημίες του Εργοτέλη, παίρνοντας κι αυτός το "βάπτισμα του πυρός", φορώντας την κιτρινόμαυρη φανέλα της ανδρικής ομάδας!

Το παρόν στο γήπεδο για να στηρίξει την ομάδα του Εργοτέλη, έδωσε αντιπροσωπεία των παλαίμαχων ποδοσφαιριστών του Συλλόγου, Νίκος Φανουράκης και Μανώλης Κεφαλογιάννης. Από την κερκίδα παρακολούθησε το ματς και ο Νίκος Κατσικοκέρης, ο οποίος μετά τη λήξη του αγώνα, βρέθηκε μέσα στο γήπεδο για να πανηγυρίσει τη νίκη με τους συμπαίκτες του.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Εργοτέλη, Μηνάς Πίτσος, δήλωσε :

"Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα των Μοιρών, να τους ευχαριστήσουμε για την φιλοξενία τους και να εκπληρωθεί ο στόχος που έχουν θέσει απ’ την αρχή της σεζόν. Για εμάς ήταν ένα παιχνίδι που το θέλαμε και κατάφερε να πάρουμε με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Αυτό όμως που θέλω σίγουρα να βλέπω στην ομάδα μας είναι η βελτίωση από βδομάδα σε βδομάδα, καθώς και η βελτίωση των ατομικών χαρακτηριστικών των παικτών μας ώστε να ανεβάζουν απόδοση αγώνα με τον αγώνα. Είμαι ευχαριστημένος απ’ την τόλμη, το θάρρος και την συγκέντρωση που είχαμε σαν ομάδα, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης, καθώς θέλουμε να βλέπουμε τους παίκτες να βάζουν κάτι παραπάνω κάθε εβδομάδα όσο αφορά την αγωνιστική τους κατάσταση. Παρόλα αυτά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που ήταν πάλι δίπλα μας, καθώς είναι πολύ σημαντικό για το τεράστιο αυτό σωματείο να το ακολουθεί ο κόσμος όπου κι αν παίζει. Έχουμε δώσει μια υπόσχεση στον κόσμο πως θα δίνουμε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο για να τους ευχαριστήσουμε και να βλέπουμε την ομάδα μας ψηλά. Τώρα μέσα τα κεφάλια καθώς ,όπως είπα, η ομάδα έχει ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης αλλά πιστεύω πως σε κάθε αγώνα θα πατάμε καλύτερα στο γήπεδο και θα βλέπουμε και διαφορετική εικόνα."

ΓΣ Εργοτέλης: Δημαράκης, Γυφτάκης, Καλαϊτζάκης (55' Αποστολάκης) , Βασιλείου, Δουλγεράκης, Γιακουμάκης, Ντάγια (68' Παναγιωτάκης), Κεφαλούκος (68' Χότζα), Gonzalez (79' Κουντούρης) , Ντίσα (68' Κατσούρρι), Ταγγίνης

ΑΕ Μοιρών: Δροσατάκης, Φανουράκης, Σκαρβελάκης (34' Εμμανουήλ) , Χαλκιαδάκης, Traore (71' Ζωγραφάκης) , Σπαπερδάς, Φώτης (34' Παπαδομανωλάκης) , Βλάχος (46' Φραγκιαδάκης) , Καργάκης, Κεραλάκης, Κοσμαδάκης (46' Λιτσαρδάκης)

Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΓΣ Εργοτέλη ευχαριστεί την ομάδα της ΑΕ Μοιρών για τη φιλοξενία, ενώ συγχαίρει τον κόσμο της ομάδας, που έδωσε το παρόν στη πρώτη εκτός έδρας επίσημη αναμέτρηση για φέτος και στήριξε με τη φωνή του την προσπάθεια των παικτών!