Νικηφόρο ήταν το πέμπτο, κατά σειρά, φιλικό για την ομάδα μας, καθώς σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Μαρτινέγκο, το απόγευμα του Σαββάτου, ο ΓΣ Εργοτέλης επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Ρεθυμνιακού.

Οι "κιτρινόμαυροι" ήταν αρκετά αποτελεσματικοί, μετουσιώνοντας σε γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, παίρνοντας δικαίως το χειροκρότημα στο τέλος του αγώνα,  από τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες του γηπέδου.

Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά, με τον ΑΟ Ρεθυμνιακό να έχει την πρωτοβουλία του παιχνιδιού, δημιουργώντας μάλιστα αξιόλογες φάσεις, μέχρι το 25' , με τον Δημαράκη να μην αφήνει περιθώρια για κάτι περισσότερο. Στη συνέχεια η ομάδα μας ισορρόπησε και ήταν καταιγιστική επιθετικά. Στο 35', ο κολομβιανός Γκονζάλες κέρδισε πέναλτι, που μετουσίωσε σε γκόλ ο αργεντίνος Γκόμεζ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Γκόμεζ με ωραία ενέργεια, τροφοδότησε τον Ντίσα που με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Η ομάδα μας δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 43' και πάλι με ωραία ενέργεια, ο Γκόμεζ, "τράβηξε" παίχτες πάνω του, έστρωσε ωραία στον κενό χώρο στον Ντίσα, ο οποίος με ωραίο πλασέ "έγραψε" το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έγιναν αρκετές αλλαγές, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να προσαρμοστούν ξανά στις ανάγκες του παιχνιδιού και τους νεοεισελθόντες παίκτες να δίνουν νέα πνοή στον αγώνα. Η ομάδα του ΓΣ Εργοτέλη προσπάθησε να αμυνθεί αποτελεσματικά στις επιθέσεις του αντιπάλου, ο οποίος με τη σειρά του δημιούργησε ευκαιρίες. Μία εκ των ευκαιριών, κατέληξε στα δίχτυα του Μιράσι, έπειτα από φάση διαρκείας στην μεγάλη περιοχή. Ο Μιράσι απόκρουσε εντυπωσιακά σε άλλες δύο περιπτώσεις και έτσι ο αγώνας έμεινε στο 3-1.

Ο Μηνάς Πίτσος, μετά το τέλος του αγώνα, δήλωσε: "Εύχομαι Στον Ρεθυμνιακό τα καλύτερα, ενόψει της έναρξης της σεζόν. Εμείς, από την πλευρά μας, είμαστε ακόμα στην αρχή, έχουμε πολλά κενά που πρέπει να διορθώσουμε και βάζουμε στόχο όλοι οι παίχτες να ανεβάζουν καθημερινά την απόδοσή τους. Σίγουρα υπάρχει βελτίωση, όπως για παράδειγμα στο επιθετικό κομμάτι, που σκοράραμε, όμως έχουμε αδυναμίες που είναι θέμα κούρασης. Όσο βρίσκουμε ρυθμό, θέλω να πιστεύω ότι θα διορθώνονται."

ΓΣ Εργοτέλης : Δημαράκης (45' Μιράσι), Βασιλείου, Δουλγεράκης, Καλαϊτζάκης (82' Κατσούρι) , Γυφτάκης, Ντάγια (45' Χότζα), Γιακουμάκης (87' Κατσαρός), Κεφαλούκος (62' Παναγιωτάκης) , Ντίσα (62' Σφακιανάκης), Γκονζάλες, Γκόμεζ (82' Κόκκινος).

ΑΟ Ρεθυμνιακός: Κελαϊδή, Τουρνάκη (46’ Γαβαλά), Πρινιανάκη (65’ Κουκουράκη), Κώτσιο, Μανωλακάκη (46’ Π. Κλειδή), Λαμπίρη (46’ Μαρή), Χαλκιαδάκη (65’ Τζωρτζινάκη), Μεργέμογλου (59’ Α. Κλειδή), Μέτα (81’ Τζουγανάκη), Κωστάκη (65’ Σηφακάκη), Μπάρο (81’ Κοζανίδη).

Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα μας έχει ρεπό την πρώτη αγωνιστική του πρωτθαλήματης της Α1 ΕΠΣΗ.

Το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας για την ομάδα μας θα διεξαχθεί το Σάββατο 14/9, στις Αρχάνες, με αντίπαλο τον τοπικό Γιούχτα.