Ακόμα ένας αγώνας έληξε ισόπαλος για την ομάδα μας, στα πλαίσια των φιλικών προετοιμασίας, αυτή τη φορά απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο του ΠΑΟ Δειλινών, χτες στο "Νίκος Καζαντζάκης". Στο γήπεδο παραβρέθηκε αρκετός κόσμος, αφού ήταν το πρώτο εντός έδρας φιλικό παιχνίδι του Εργοτέλη.

Ο Μηνάς Πίτσος έμεινε ευχαριστημένος από τους μικρότερους σε ηλικία ποδοσφαιριστές, που δοκιμάζονται στην πρώτη ομάδα και οι οποίοι έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις στα φιλικά παιχνίδια που έχουν συμμετάσχει έως τώρα. Ο προγραμματισμός βρίσκεται σε καλό δρόμο, με βάση τους στόχους του προπονητή και έχουν δείξει τρομερή βελτίωση, έχοντας μπει με αξιώσεις στα "δύσκολα" της προετοιμασίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του ΠΑΟ Δειλινών ήταν πιο ουσιαστική, καθώς μετουσίωνε τις επιθετικές της ενέργειες σε φάσεις, μπροστά από το τέρμα του Μιράσι. Έτσι, κατάφερε να προηγηθεί, με τον Βαρούχα, στο 35ο λεπτό. Στη συνέχεια, η ομάδα μας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να δημιουργήσει κινδύνους, ενώ σε δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων χρειάστηκε να επέμβει αποφασιστικά για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μηνάς Πίτσος άλλαξε όλους τους ποδοσφαιριστές, με εξαίρεση τον Πλατοκούκη, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε φιλικό προετοιμασίας, καθώς ένας τραυματισμός τον είχε αφήσει πίσω. Οι "κιτρινόμαυροι", σε αυτό το ημίχρονο, είχαν την κατοχή και κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Έφτασαν αρκετές φορές στην περιοχή των αντιπάλων τους, με τον Gomez να πετυχαίνει δύο γκολ, τα οποία όμως ακυρώθηκαν ως offside και τον Gonzalez να είναι συνεχώς απειλητικός. Στο 75', έπειτα από σέντρα ακριβείας του Gomez, ο Γυφτάκης με ωραία καρφωτή κεφαλιά "έγραψε" το τελικό σκορ 1-1, ενώ πιο πριν είχε απειλήσει και ο Γιακουμάκης με μακρινό σουτ.

ΓΣ Εργοτέλης: Μιράσι, Βασιλείου, Πλατοκούκης, Γκούγκα, Μαυροειδής, Κόκκινος, Χότζα, Παναγιωτάκης, Κουντούρης, Ψαρολογάκης, Βασιλάκης.

Έπαιξαν και οι : Δημαράκης, Αποστολάκης, Γυφτάκης, Γιακουμάκης, Ντάγια, Κεφαλούκος, Σφακιανάκης, Ντίσα, Gonzalez, Gomez, Κατσούρι, Καλαϊτζάκης.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την ομάδα μας θα είναι το ερχόμενο Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου, στο Μαρτινέγκο, με αντίπαλο τον Ρεθυμνιακό.