Τη τρίτη του νίκη, σε ισάριθμους αγώνες, πανηγύρισε ο Εργοτέλης στο Μαρτινέγκο, το απόγευμα του Σαββάτου, έχοντας κάνει και το ρεπό του, στη πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ.

Τον αγώνα απόλαυσαν αρκετοί φίλοι του Συλλόγου, οι οποίοι είδαν την ομάδα του Μηνά Πίτσου να μπαίνει δυνατά στον αγώνα και να προηγείται μόλις στο 1ο λεπτό.

Στη πρώτη επίθεση της ομάδας, ο Κολομβιανός μέσος Γκονζάλες, πήρε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή του Αετού Ανωγείων και με ωραίο σουτ, σημείωσε το πρώτο του επίσημο γκολ με την ομάδα μας! Λίγα λεπτά αργότερα όμως, αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο και αναμένεται να εκτιμηθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του τις επόμενες μέρες. Στη συνέχεια του ματς, ο Αετός προσπάθησε να συνέλθει και να πάρει πρωτοβουλιες. Ωστόσο ο Εργοτέλης ήταν πιο αποτελεσματικός και με κόρνερ που κέρδισε, έπειτα από μια φάση διαρκείας στα καρέ του Αετού, ο Κεφαλούκος, με ωραία εκτέλεση, βρήκε τον Δουλγεράκη και ο αμυντικός της ομάδας μας έκανε το 2-0. Από αυτό το σημείο και μετά ήταν ξεκάθαρο πλεόν ότι ο Εργοτέλης ήλεγχε τον αγώνα. Με το 2-0 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Εργοτέλης πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα, όμως με μία εκτέλεση φάουλ του Βιτώρου και έπειτα από κόντρα σε παίκτη του Εργοτέλη, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μιράσι, γράφοντας το 2-1 "αγχώνοντας" τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, ο Εργοτέλης δεν βρήκε το τρίτο γκολ για να αποκτήσει ξανά διαφορά ασφαλείας, παρόλο που δύο φορές ο Ταγγίνης και μία φορά ο Ντάγια, σημάδεψαν τα δοκάρια των φιλοξενούμενων. Το ματς συνεχίστηκε με τον Εργοτέλη να χάνει κι άλλες ευκαιρίες. Το τελικό σφύριγμα, βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με σκορ 2-1, να καταχειροκροτείται από τους φιλάθλους που γέμισαν το Μαρτινέγκο.

Στο ματς με τον Αετό Ανωγείων έκανε ντεμπούτο και ο έτερος λάτιν, ο Αργεντίνος επιθετικός Ματίας Γκόμεζ.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΓΣ Εργοτέλη ευχαριστεί τον κόσμο που στήριξε την ομάδα και της έδωσε ώθηση για τη τρίτη συνεχόμενη νίκη της!

ΓΣ Εργοτέλης: Δημαράκης, Γυφτάκης, Καλαϊτζάκης (80' Αποστολάκης) , Βασιλείου, Δουλγεράκης, Γιακουμάκης, Κατσούρρι (52' Ντάγια), Κεφαλούκος (46' Παναγιωτάκης), Gonzalez (20' Χότζα) , Ντίσα (46' Ταγγίνης), Γκόμεζ

ΑΟ Αετός Ανωγείων: Παγωμένος, Γκίνι, Κρητικός (46' Σπαχής), Παρασύρης, Μαρής, Στρατάκης (46' Βαρδαλάκης), Γυαλιτάκης, Ξυλούρης (85' Κεφαλογιάννης), Ξυλούρης, Βιτώρος (60' Αντωνακούδης), Δρίτσας (72' Κεφαλογιάννης)