Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα μας στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς σήμερα, στο δημοτικό γήπεδο της Χερσονήσου, η τοπική ομάδα κέρδισε με 2-0 τον Εργοτέλη.

Στο κατάμεστο γήπεδο της Χερσονήσου, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα μας, η οποία πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, επέβαλε το παιχνίδι της και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες.

Στο 1'  κιόλας ο Γιακουμάκης σούταρε με πολύ καλή προοπτική, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 22' υπήρξε άλλη μια σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ο Εργοτέλης, όταν μετά από κόρνερ του Κεφαλούκου, ο Γυφτάκης εκμεταλλεύτηκε ένα ατυχές διώξιμο των αμυντικών της Χερσονήσου, αλλά δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα, ο επιθετικός μονόλογος της ομάδας μας συνεχίστηκε, με τον Χότζα να σουτάρει άουτ, ενώ στο 36', μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δουλγεράκη, έξω από την περιοχή, κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Χερσονήσου. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 44', ο Κατσούρρι πέρασε τρεις αντίπαλους παίκτες, όμως δεν κατάφερε να εκτελέσει επιτυχώς και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-0, χάνοντας ο Εργοτέλης την ευκαιρία να αποτυπώσει την κυριαρχία του στο γήπεδο και στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο, με την ομάδα μας να χάνει ακόμα μία ευκαιρία με τον Χότζα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Χερσόνησος ανέβασε την απόδοσή της και δημιούργησε ευκαιρίες με τους Νάτο και Αρχοντάκη, στο 56' και 65', αντίστοιχα. Η αντίπαλοι συνέχισαν να πιέζουν, έως ότου στο 70' ο Φρόκου με ένα πολύ ωραίο ευθύβολο μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Δημαράκη, γράφοντας το 1-0. Στο 79', ο Αγριμάκης, διπλασίασε τα τέρματα της Χερσονήσου, αφού βγήκε μόνος απέναντι στον Δημαράκη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 2-0. Από εκεί και πέρα, παίχτηκαν ελάχιστα λεπτά καθαρού ποδοσφαίρου, καθώς υπήρξαν "καθυστερήσεις" και "τραυματισμοί" που φρέναραν κάθε προσπάθεια για δημιουργία φάσεων.

• Ο Νίκος Κατσικοκέρης, σημείωσε την πρώτη του εμφάνιση  για τη φετινή περίοδο, καθώς μπήκε αλλαγή στη θέση του Κατσούρρι στο 74'.
  • Τραυματίες αποχώρησαν οι Κεφαλούκος και Γυφτάκης και αναμένεται να εκτιμηθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού τους τις επόμενες μέρες.
  • Αρκετός ο κόσμος που ακολούθησε για άλλη μια φορά τον Εργοτέλη σε εκτός έδρας ματς.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Μηνάς Πίτσος προχώρησε στις παρακάτω δηλώσεις:

"Αρχικά, συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν στο σημερινό παιχνίδι, αλλά να ευχαριστήσουμε και τη Χερσόνησο για τη φιλοξενία. Είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με μία πολύ καλή ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την υπεροχή, όμως δεν καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, είπαμε να κάνουμε κάποια πράγματα για να δυναμώσουμε την επίθεση, όμως οι δύο αναγκαστικές αλλαγές του Κεφαλούκου και του Γυφτάκη, μας αποσυντόνισαν. Μας κόστισε και η απουσία παικτών στον άξονα, όπως ο Γκονζάλες και ο Παναγιωτάκης. Στο πρώτο ημίχρονο το πήραμε αυτό που ζητούσαμε από τα παιδιά, στο δεύτερο ημίχρονο, χάσαμε στις λεπτομέρειες. Η Χερσόνησος είναι μέσα στις 6-7 ανταγωνιστικές ομάδες του πρωταθλήματος. Και εμείς δείχνουμε ότι είμαστε σε καλό δρόμο και σιγά-σιγά θα έρθουν και τα αποτελέσματα που θέλουμε σε πιο σκληρά παιχνίδια. Θα ήθελα με την ευκαιρία να καλωσορίσω και τον Σταύρο Κίτο, έναν πολύ καλό ποδοσφαιριστή που θα μας βοηθήσει. Μετά τον τραυματισμό του Γκονζάλες, θέλαμε ένα παιδί στο χώρο του κέντρου και τον αποκτήσαμε. Όλα καλά, συνεχίζουμε!"

Χερσόνησος (Μάριος Σηφάκης): Δανδάλης, Νάτος, Στεργίου, Τριάντης, Ντελάκης, Κουτζαβασίλης, Παραθύρας (83' Σκιούτι), Αρχοντάκης, Αγριμάκης (83' Μηλάκης), Ρόγκεστ (60' Τραπιέρης) , Φρόκου (74' Πέκι)

ΓΣ Εργοτέλης (Μηνάς Πίτσος): Δημαράκης, Καλαϊτζάκης, Γυφτάκης (65' Ψαρολογάκης) , Δουλγεράκης, Βασιλείου, Κατσούρρι (74' Κατσικοκέρης), Γιακουμάκης, Κεφαλούκος (58' Ντάγια), Χότζα, Γκόμεζ, Ντίσα (45' Ταγγίνης)